Zamknąć obecną kopalnię, nie otwierać nowej !

W czerwcu 2015 roku wygaśnie koncesja na wydobycie kruszywa dla kopalni  koncernu Basalt Actien Gesellschaft w Rybnicy Leśnej. Kierownictwo kopalni zamierza uzyskać nową koncesję, która umożliwi wydobycie do 2045 roku. Transport z urobkiem skalnym będzie przebiegał tymi samymi drogami przez Rybnicę Leśną, Kamionkę i Wałbrzych. W drodze przetargu Nadleśnictwo Wałbrzych wydzierżawiło kolejne działki, w tym na górze Graniczna pod działalność kopalnianą. Dziwi fakt, że mimo tego, leśnicy nasadzili tam modrzewie i świerki. Poszerzające się wyrobisko górnicze przesunie także strefę rozrzutu kamienia. Już w tej chwili granica strefy znajduje się około 150 metrów od wyciągu Muflon koło Andrzejówki, a wraz z rozwojem wydobycia obejmie jego obszar. Od schroniska Andrzejówki będzie oddalona o zaledwie 80 m.  Należy też zaznaczyć, że kamieniołom obecny otworzył się już także na Dolinę Sokołowską w południowo-zachodniej części wyrobiska. Na Hali pod Klinem powstaje trzeci wyciąg w Przełęczy Trzech Dolin. Na górze Klin znajduje się stanowisko paralotniarskie.

I. Widok na górę Graniczną, ta część zniknie po 2015 r., dalej widać Waligórę. Po lewej masyw Klina – widoczny niezadrzewiony stok ma być wjazdem do planowanej kopalni, dalej Hala pod Klinem. Po prawej wyrobisko obecnej kopalni otwiera się na Dolinę Sokołowską.

DSC_0577

II. Wyciąg Muflon koło Andrzejówki i oddalona o około 150 m. żółta tablica informująca o obecnej granicy strefy rozrzutu kamienia.

DSC_0606

III. Obecna granica strefy rozrzutu odłamków skalnych, dalej widać Halę pod Klinem z dwoma wyciągami.

DSC_0608

Jednocześnie spółka Murillo, dawniej Agar, ubiega się o koncesję na wydobycie melafiru w masywie Klina, naprzeciw obecnej kopalni. Planowany łom będzie korzystał z tym samych dróg oraz oskrzydli Halę pod Klinem i Andrzejówkę.  Po zdecydowanej krytyce raportu oddziaływania na środowisko, jaki przygotowała,  spółka Murillo musi dostarczyć informacje, które pominęła lub niedostatecznie uzasadniła w raporcie. Wówczas Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyda decyzję środowiskową, pozytywną albo negatywną, a następnie burmistrz Mieroszowa ma postanowić, czy taka inwestycja może być realizowana na terenie gminy.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia i grafiki obrazujące rozwój wydobycia w okolicy Przełęczy Trzech Dolin. Raport oddziaływania na środowisko przygotowany przez obecny kamieniołom BAG-u dopuszcza 2 warianty wydobycia. Z punktu widzenia ekosystemu górskiego, turystyki i rozwoju gminy jednakże nie ma to istotnego znaczenia. Kontynuacja wydobycia, jak i tym bardziej uruchomienie kolejnej kopalni, spowoduje kolejne straty środowiskowe, rozwojowe, w jakości życia i zatrudnieniu itd.; nie dając w zamian istotnych korzyści. Bilans strat i zysków jest zdecydowanie niekorzystny dla przyrody i społeczności miejscowej. W związku z tym, jedynym wyjściem jest zamknięcie obecnej kopalni i nieotwieranie nowej.

1. Zasięg wyrobiska i strefy rozrzutu kamienia w proponowanym wariancie 1 po 2015 r. dla obecnej kopalni w Rybnicy Leśnej.

bartnica-wariant-1

2. Zasięg wyrobiska i strefy rozrzutu kamienia w proponowanym wariancie 2 po 2015 r. dla obecnej kopalni w Rybnicy Leśnej.

bartnica-wariant-2

3. Efekt kumulacji – proponowany wariant 2 obecnej kopalni po 2015 i planowana kopalnia w masywie Klina.

bukowiec-klin-kumulacja

IV. Stok Granicznej z wyciągiem Muflon i Andrzejówka

DSC_0610

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s