Czy los Polski zależy od Mieroszowa ?

Tłumaczyłem niegdyś książkę w której często pojawiają się pojęcia „commitment” i „involvement”. Jako, że była to książka socjologiczna, zależało mi na precyzyjnym przełożeniu tych pojęć, których zakres znaczeniowy, do pewnego stopnia, pokrywa się. Autor, socjolog, stara się mierzyć „commitment” i „involvement”. Po pewnym czasie wytężonych prób i przemyśleń pozostawiłem odpowiednio: „oddanie” i „zaangażowanie”.  Przypomniałem sobie o tych wysiłkach, gdy przeczytałem ostatnie zdanie odpowiedzi burmistrza Mieroszowa Andrzeja Laszkiewicza: ” z całym oddaniem i zaangażowaniem staram się czynić.”  Jak zmierzyć jednak burmistrzowskie oddanie i zaangażowanie ? Jaką miarę skonstruować ? Laszkiewicz pisze bowiem, że czyni tak mając na względzie ” interes społeczny i słuszny interes obywateli.”  Czy wątpimy w ogóle w oddanie i zaangażowanie Laszkiewicza ? Bynajmniej. Od 2004 aktywność Laszkiewicza w dążeniu do rozwoju przemysłu wydobywczego w gminie jest znacząca. Wątpimy w jego zrozumienie interesu. On jest jakoś oddany i jakoś zaangażowany podług własnego pojmowania tegoż interesu. Ten interes jest wąski i niepełny.

Burmistrz Mieroszowa odpowiedział na list prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja rozsyłając gdziekolwiek to możliwe,  do 12 różnych instytucji. Ale  papież zdaje się nie otrzymał. O liście Szełemeja pisaliśmy w związku z zawieszeniem postępowania.
List Laszkiewicza dostępny jest na Bip Mieroszów, a także tutaj: 2011_09_17_odpowiedz_burmistrza
Burmistrz twierdzi:

1. Jego działania są zgodne z prawem, jego obowiązkiem jest wszcząć postępowanie.

To ulubiona mantra Laszkiewicza, która tak przylgnęła do jego osoby, że sam wypowiada ją wręcz bezrefleksyjnie w każdej sytuacji. Radna Pichowicz jasno wyłożyła na posiedzeniu Komisji Ogólnej 8 września rolę burmistrza w postępowaniu i jego możliwości, co wynika z ustawy. O ile zechce z nich skorzystać. A nie chce…

2. Istnieją liczne głosy poparcia dla kamieniołomu (Stowarzyszenie Rybnica Leśna, osoby prywatne).

Na szybko zebrane głosy poparcia ( z 3 sierpnia 2011) to kilkadziesiąt z całego powiatu wałbrzyskiego. Stowarzyszenie Miłośników Rybnica Leśna zostało założone przez zwolenników kamieniołomu u zarania sprawy Klina, to swoista przybudówka Agaru. Wiceprezes Stowarzyszenia Adam Bierda to czołowy promotor kopalni, Murillo/Agar ma siedzibę „od zawsze” w jego restauracji Darz Bór.

3. Za eksploatacją wypowiedział się pozytywnie Prezes Zarządu Polskiego Związku Producentów Kruszyw.

Ciekawe dlaczego ? Czyżby nie miał w tym interesu ? Powoływanie się na producenta kruszyw, że popiera kopalnię kruszyw jest żałosne. Jego dyletanckie wypowiedzi na temat tego, co jest korzystne dla przyrody są jeszcze bardziej żałosne. Zupełny brak wiedzy o bioróżnorodności i zależnościach ekologicznych. Wydaje się, że nie odróżnia swojego trawnika od złożonego ekosystemu.

4. Do dróg publicznych każdy ma dostęp na równych prawach.

Brawo ! I tak pisze osoba, która została wydelegowana przez społeczeństwo do dbania o jego interesy. To jest rozbój, mentalność zbója. Skoro nie możecie mi zakazać, to nic wam do tego. Zbój słucha tylko siły. Nie jest istotna jakość życia mieszkańców w powiecie wałbrzyskim. Hałas, zapylenie i niebezpieczeństwo drogowe nie mają znaczenia. Laszkiewicz wydaje się nie dostrzegać skali. Różnicy pomiędzy ciężarówką z kamieniem, a samochodem osobowym. Pomiędzy jednokrotnym przejazdem ciężarówki w ciągu dnia, a 20-krotnym przejazdem w ciągu godziny. Drogi powiatowe nie są przystosowane do obciążeń transportu z urobkiem kamienia. Nawet jeśli jakimś cudem uda się wyremontować ulicę Niepodległości, nadal pozostaną poważne uciążliwości dla mieszkańców z powodu całodobowego przejazdu ciężarówek. Powoływanie się na remont kawałka drogi w Rybnicy Leśnej to również mydlenie oczu. Kopalnia wyremontowała to, co sama zniszczyła i tylko dlatego, że kończy się jej koncesja na wydobycie.

5. Obecność obszarów chronionych nie wyklucza całkowicie przeprowadzania inwestycji.

To zależy od stopnia ochrony. Poza tym, istnieją różne inwestycje. Jedna rzecz to budowa niewielkich pensjonatów, sklepów, czy lokalnych zakładów, a druga to zniszczenie prawie 160 hektarów  dwóch obszarów Natury 2000 wydobyciem kamienia z wszelkimi konsekwencjami jak np. transport. W przypadku znanej sprawy Rospudy obowiązuje tam jeden obszar Natury 2000 i cały rząd pisowski przejechał się dosłownie na nim. Sprawa Klina jest jeszcze bardziej doniosła. Stopień ochrony jest zdecydowanie wyższy. Względy gospodarcze, jak wynika z dotychczasowej praktyki i orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, przegrywają z Naturą 2000 o czym burmistrz chyba nie wie.

6. Istnieje 16 udokumentowanych złóż melafiru w Polsce z tego 2 w gminie Mieroszów i każdy jest konfliktowy.

Ponownie, jak i na posiedzeniu Komisji Ogólnej, Laszkiewicz odwraca kota ogonem. Nawet jeśli istnieje tylko tych 16 złóż, to nie oznacza, że trzeba je wydobywać. Jeśli pod Wawelem lub pod basenem burmistrza odkryjemy melafir, złoto, platynę lub złoża ropy naftowej, czy będziemy je wydobywać ? Poza tym, do budowy dróg i torowisk nie potrzeba właśnie melafiru, rzekomo najwyższej jakości. Melafir to trachybazalt, a złóż bazaltów jest mnóstwo w Polsce. Techniczne różnice pomiędzy podtorzem z melafiru, bazaltu, czy granitu lub innego sjenitu są praktycznie żadne;  o jakości podtorza decyduje:

– uziarnienie kruszywa,
– dobre jego zagęszczenie,
– odwodnienie podtorza
– i przede wszystkim nośność gruntów rodzimych pod tym kruszywem.

Zresztą, jest prowadzony również odzysk kamienia. Na rynku polskim nie istnieją braki kamienia. Istnieje zatem uzasadnione przypuszczenie, że kamień rybnicki będzie eksportowany do innych krajów np. Niemiec ( właściciel kopalni „Rybnica Leśna” to korporacja niemiecka) podtrzymując ustaloną opinię, że kraje Europy Wschodniej stanowią bazę surowcową dla Europy Zachodniej.

Na koniec burmistrz rozwodzi się nad swoim ulubionym tematem, czyli procedurami i koncesjami, których przecież obecnie większość z nas jest świadoma. Takie wywody mają stwarzać pozór profesjonalizmu. Krótko mówiąc, to bicie piany, która ma ukryć to, co się wydarza rzeczywiście: dalsza dewastacja obszaru gminy i obniżanie jakości życia mieszkańców…. z oddaniem i zaangażowaniem.

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Prawo, Społeczeństwo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s