Zawieszenie postępowania przez Agar

Nieoczekiwany zwrot. Agar postanowił zawiesić postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jak czytamy w postanowieniu burmistrza 

” W dniu 02-08-2011r. inwestor Murillo Sp. z o.o. z siedzibą w Rybnicy Leśnej 56, 58-350 Mieroszów, złożył wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji o
środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na Eksploatacji złoża melafiru Rybnica I w Rybnicy Leśnej, gmina Mieroszów , powiat
Wałbrzych , wszczętego na wniosek inwestora w dniu 23 marca 2010 r.

W uzasadnieniu inwestor podaje, iż wniosek o zawieszenie postępowania związany jest z wystąpieniem dodatkowych okoliczności w zakresie możliwości oddziaływań planowanego przedsięwzięcia w aspekcie konfliktów społecznych. W związku z powyższym inwestor uzasadnia, że zachodzi potrzeba przedstawienia uzupełniających informacji i dokumentów, które pozwolą na rzetelną ocenę oddziaływania niniejszego przedsięwzięcia pod kątem konfliktów społecznych. Obowiązek zawieszenia postępowania wynika z mocy prawa przywołanego w podstawie prawnej niniejszego postanowienia i jest konsekwencją złożenia przez wnioskodawcę wniosku o zawieszenie postępowania. ”

Wytężamy niemiłosiernie umysł. O jakich to „dodatkowych okolicznościach” pisze Agar ? Co się zmieniło nagle ? Czy spuścili z tonu po oznajmieniu Romana Szełemeja obecnego prezydenta Wałbrzycha ? Szełemej przed wyborami wystosował list do RDOŚ w sprawie nowego łomu i poszerzenia starego w Rybnicy Leśnej. Jednoznacznie sprzeciwia się inwestycjom ze względu na Naturę 2000 i uciążliwości dla Wałbrzyszan. M.in. pisze:

„Jestem głęboko zaniepokojony informacjami docierającymi do mnie o nowych planach rozwoju zakładów górniczych w Rybnicy Leśnej, wbrew dotychczasowym założeniom odnoszącym się do ochrony tego cennego przyrodniczo i krajobrazowo obszaru. Sprawa dotyczy bezprecedensowej rozbudowy Zakładu Górniczego „KSS Bartnica” w masywie Bukowca (którego działalność, wg mojej wiedzy, powinna zostać zakończona w 2015 roku) oraz planów uruchomienia kolejnego zakładu górniczego w masywie góry Klin (już raz zablokowanych przez sądy administracyjne dwóch instancji). Uciążliwość samochodowego transportu kruszywa – brak rozwiązania bariery transportowej – dotycząca głównie ulic Wałbrzycha, była zasadniczą osnową tych wyroków.

A może inne powody ? Agar znów, któryś raz z rzędu,  zaczął zbierać podpisy zwolenników łomu w Rybnicy Leśnej. Pochwalił się tym burmistrz Laszkiewicz. Zganił jedną z radnych na Komisji Ogólnej za to, że jest przeciwna powstaniu kamieniołomu.  Przypominamy, że zwolennicy zachowania góry Klin i Bukowiec zebrali również kilkadziesiąt podpisów z Rybnicy Leśnej i Kamionki: 45 + 52.  Patrz  wpisy: Podsumowanie akcji zbierania podpisów i Plus 310 podpisów.

Wieś Rybnica liczy 210 mieszkańców (2006). Bez wątpienia jest podzielona od 10 lat. Z jednej strony zwolennicy Adama Bierdy i jego Stowarzyszenia Miłośników Rybnicy, przybudówki Agaru; z drugiej mieszkańcy przeciwni inwestycji. Agar dokonywał szeregu przedsięwzięć z zamiarem kupienia przychylności mieszkańców. Jednym z ostatnich jest oferta przekazania 200 tysięcy złotych. Są też mieszkańcy obojętni.

Jerzy Wilkołek postanowił poczekać. Zbierają jakieś dokumenty, liczą na czas. Po co ? Musieliby zmienić raport. Poza tym warto podkreślić, że zawieszenie postępowania, wedle naszej wiedzy, nie jest zgodne z prawem, a przynajmniej wadliwe. Art.98.1 kpa wymaga braku sprzeciwu innych stron na zawieszenie postępowania, co oznacza, że najpierw strony powinny być poinformowane o złożonym wniosku Murillo, a potem – po upewnieniu się o braku sprzeciwu innych stron – burmistrz mógł dopiero wydać takie postanowienie. Nic takiego się nie stało. Burmistrz wydał postanowienie bez informowania stron.

Kombinacji ciąg dalszy.

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Społeczeństwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s