Laurka Andrzeja W. Jasińskiego i jej skutek

Andrzej W. Jasiński, profesor emerytowany Uniwersytetu Wrocławskiego, wydział geologii stosowanej i geochemii, obecnie częściej występujący jako doradca, a to ministra gospodarki, a to Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska; jest członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz Komisji ds Ocen Oddziaływania na Środowisko. Właśnie ta Komisja, jako ciało doradcze, miała obok Regionalnej Rady Ochrony Środowiska wydać opinię odnośnie do eksploatacji melafiru na Klinie.

Jasiński, wypowiadający się ostatnio  na temat gazu łupkowego w Parlamencie, patrz tutaj , przygotował koreferat dla Komisji z prośbą o uzgodnienie inwestycji. Pełny tekst na stronie RDOŚ .

Jego prezentacja zawiera po prostu obszerne fragmenty Raportu Okińczyca, jest w zasadzie skrótowym przepisaniem Raportu, tym samym tendencyjna. Jasiński wypowiada się entuzjastycznie o  zawartości Raportu wysupłując z tekstu zdania, które mają wskazywać na nieodzowność tej inwestycji dla gospodarki. Profesor wystawia słodką laurkę Murillo. Podkreśla przemysł. Nie analizuje argumentów i uwag stron przeciwnych. Nie wie lub nie chce wiedzieć o konfliktach i rzeczywistości społeczno-przyrodniczej obszaru jaki omawia. Tytuł profesorski to za mało, panie profesorze, żeby cokolwiek oceniać ! Na koniec prosi Komisję, której jest członkiem, o opinię pozytywną dla łomu. Tak też się stało. Jak czytamy na stronie RDOŚ we Wrocławiu:

Przewodniczący Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko we Wrocławiu informuje, że na posiedzeniu plenarnym w dniu 11 lipca 2011r Komisja przyjęła: opinię o uzgodnieniu warunków środowiskowych dla eksploatacji złoża melafiru „Rybnica I” w Rybnicy Leśnej gm. Mieroszów, w oparciu o koreferat (opinię) prof. dr hab. inż. Andrzeja W. Jasińskiego do raportu oddziaływania na środowisko ww. przedsięwzięcia, wykonanego przez firmę AKSZAK Consulting Mirosław Okińczyc z Wrocławia – w głosowaniu jawnym z wynikiem: 9 osób za, 6 przeciw, 3 osoby wstrzymały się.

Na zebraniu Komisji był także inwestor i burmistrz Mieroszowa Laszkiewicz. Podobnie, jak na spotkaniu RROP, nie dopisali przyrodnicy będący członkiem Komisji.  Mimo to, RROP  wydał opinię negatywną stosunkiem 9 przeciw inwestycji, 3 za. Trzeba przyznać, że stosunek głosów w Komisji jest mniej oczywisty.

Zatem mamy dwie sprzeczne opinie. Której posłucha Dyrektor Edward Biały ?

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Prawo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s