Opinia negatywna Regionalnej Rady Ochrony Przyrody

Dnia 28 czerwca 2011 r. odbyło się posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody we Wrocławiu, o którym informowaliśmy,  którego celem było wypracowanie – na prośbę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu – stanowiska RROP dotyczącego konfliktowego przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji złoża melafiru „Rybnica I” w Rybnicy Leśnej, w gminie Mieroszów (na górze Klin w Górach Kamiennych) przez spółkę Murillo sp. z o. o., w ramach postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Konfliktowość inwestycji wynika przede wszystkim z jej lokalizacji w granicach obszarów Natura 2000 tj. m. in. projektowanego Specjalnego Obszaru Ochrony siedlisk Natura 2000 „Góry Kamienne” PLH020038 oraz Obszaru Specjalnej Ochrony ptaków Natura 2000 „Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie” PLB020010 oraz związanym z tym oddziaływaniem na przedmioty ochrony tych obszarów, a w szczególności siedliska leśne i zlokalizowane w pobliżu siedliska łąkowe oraz siedliska ptaków.

Po zapoznaniu się z dostępną dokumentacją postępowania oceny oddziaływania na środowisko i pozostałą dokumentacją oraz po przeprowadzonej dyskusji, Członkowie Rady większością głosów opowiedzieli się przeciwko prowadzeniu eksploatacji na Górze Klin. Natomiast efektem końcowym Posiedzenia było sformułowanie na podstawie § 6 pkt 3 Regulaminu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska we Wrocławiu, uchwały RROP, w której Członkowie Rady wyrazili negatywną opinię wobec planowanego przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji złoża melafiru „Rybnica I” w Rybnicy Leśnej w gm. Mieroszów.

Uzasadnia się to znacząco negatywnym oddziaływaniem na przedmioty ochrony obszarów Natura 2000 i ich integralność: projektowanego Specjalnego Obszaru Ochrony siedlisk Natura 2000 „Góry Kamienne” PLH020038 oraz Obszaru Specjalnej Ochrony ptaków Natura 2000 „Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie” PLB020010 – powołanego w ramach kompensacji za straty przyrodnicze związane z budową autostrady A4 w Obszarze Specjalnej Ochrony ptaków Natura 2000 „Bory Dolnośląskie” PLB020005.

Informacja ze strony RDOŚ we Wrocławiu

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Prawo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s