Wilkołe(a)k wyssie życie z Andrzejówki – akcja świadomościowa

Pod hasłami: Wilkołe(a)k wyssie życie z Andrzejówki i Stańmy murem przed Murillo odbyła się akcja świadomościowa w dniu 32 Biegu Gwarków koło Andrzejówki. Przesłanie przekazano w ulotkach, w liczbie 800, poprzez transparent, indywidualne i medialne rozmowy, a także nieoczekiwanie… mikrofon. W pewnym momencie nadgorliwy prezenter gwarkowy wyszarpnął transparent  uczestnikowi protestu, a ten, całkiem logicznie, chwycił za mikrofon. W eter poszło: „nie” dla kamieniołomu.  Z zakneblowanymi ustami spacerował i rozdawał ulotki prezes paralotniarzy sudeckich. Z napisem na piersi: Burmistrz zakneblował mi usta, ale  nie może związać rąk. Andrzej Laszkiewicz przemykał i udawał, że  nie widzi. Niestety, nie udało się rozdać bazaltu.

Na wyścig stanęło sześciuset zawodników. Po Przełęczy Trzech Dolin krążyli widzowie i narciarze. Stawili się także władycy samorządowi i działacze sportowi. Był i wałbrzyski prezydent Kruczkowski oraz powiatowy radny Andrzej Lipiński, który przed wyborami wyrażał niechęć do utworzenia kamieniołomu widząc w tym zagrożenie dla turystyki lokalnej.  Po obszarze planowanej kopalni spacerował też wojewoda dolnośląski Aleksander Skorupa. Był Julian Gozdowski, pomysłodawca w latach 70-tych Biegu Gwarków związany obecnie z Biegiem Piastów w Jakuszycach. Na niegdyś zadane pytanie o przyszłość Biegu Gwarków wypowiedział się optymistycznie w sportowefakty.pl:

Ja zawsze z wielką przyjemnością przyjeżdżam tutaj. Nawet gdybym nie dostał zaproszenia, to i tak bym przyjechał. Chciałbym jednak powiedzieć o tym, jaka jest różnica pomiędzy tymi biegami. A jest kolosalna. To jest różnica identyfikacji zawodników, działaczy oraz miast Wałbrzycha i Mieroszowa z tym biegiem. Identyfikacji nieporównywalnie większej, aniżeli w Szklarskiej Porębie i Jeleniej Górze. Oni się tutaj naprawdę identyfikują z tym biegiem, w Jakuszycach nie ma tej identyfikacji. Natomiast, jeżeli chodzi o trasy, to niewątpliwie, te dużo lepsze są u nas w Jakuszycach (…)Jak najbardziej w Polsce jest miejsce na dwie wielkie tego typu imprezy. Mnie się zresztą wydaje, że to Bieg Gwarków ma największe tradycje w Polsce. Proszę zauważyć, kiedy w Polsce mówi się: „jedziemy na bieg narciarski”, to nie myśli się na Bieg Piastów, czy na Bieg Podhalański, ale z reguły właśnie pierwszym skojarzeniem jest: „na Bieg Gwarków”. Czasem tak mylą się ci, którzy przyjeżdżają do nas na „Piasty”, ale te słowne pomyłki, dla mnie osobiście, są bardzo miłe, bo w ten sposób, choć nieświadomie, ludzie oddają szacunek tym, którzy tworzyli i cały czas tworzą Gwarkową historię. (…)Zdecydowanie widzę perspektywy przed tym biegiem. Tutaj nie ma nawet dyskusji.

W takim razie powinien być gorącym zwolennikiem zachowania góry Klin, nieprawdaż ?

Widowisko zaszczycił swoją obecnością, a jakże, sam Jerzy Maciej Wilkołek, prezes Agar/Murillo. Robił zdjęcia zakneblowanemu i otrzymał ulotkę. Może był zaskoczony jej treścią ? Może dokonało się przewartościowanie wartości ? Może wykrzyknął: Przepraszam ! Ja nie wiedziałem ! To straszne ! Przecież, przecież… zabrakło mu tchu, gdy wyobraził sobie księżycowy krajobraz wokół… i padł na kolana… i szczere łzy spłynęły na topniejący śnieg…

Serdeczne dzięki zatem za te łzy i zaangażowanie. Szczególnie grupie ochotników z Komitetu Obrony Praw Mieszkańców Wałbrzycha, Stowarzyszeniu Paralotniarzy „Sudety”, ekologom z Klubu Przyrodników i Pani Mamie, i nie tylko. Te kilka osób poświęciło swój czas i energię, aby powiedzieć o czymś ważnym. We wszechobecnej bierności i nijakości to jak słońce na niebie.

Poniżej kilka zdjęć z akcji, więcej można zobaczyć tutaj    http://tiny.pl/hc23r

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Społeczeństwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wilkołe(a)k wyssie życie z Andrzejówki – akcja świadomościowa

  1. MedDark pisze:

    dziwnym trafem jakoś ciężko znaleźć pozycję pt. kontakt – zatem wstawiam komentarz z jednoczesną prośbą o kontakt! Popieram WAS w 200% i jak tylko mogę chcę pomóc… zatem czekam…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s