Działaj i rozdawaj: ile nam Biegów zostało ?

Chodzi o Bieg Gwarków, jeden z najstarszych i największych w Polsce wyścigów narciarskich. 6 lutego 2011, w niedzielę, odbędzie się po raz 32 koło Andrzejówki. Pierwsze zawody miały miejsce w 1978 r. Stały się najprawdopodobnie najistotniejszym przejawem kultury sportowej w gminie Mieroszów. O historii Biegu, w opracowaniu dr Niemierki, można przeczytać dokładnie na stronie: http://www.bieggwarkow.pl/ . Na tej stronie również napotkamy na podziękowania organizatorów dla burmistrza Laszkiewicza za wspólne wyznaczenie i przygotowanie tras. Czytamy na wałbrzyszek.com, że „„łyżwiarze” pobiegną wokół Waligóry, natomiast „klasycy” w okolicy Klina (…) Jeżeli nowa formuła biegu się sprawdzi, w przyszłości planowane jest rozgrywanie biegów w sobotę i niedzielę. „ Jaka przyszłość jednak czeka Bieg jeśli zostanie utworzony łom na Klinie ? Czy organizatorzy tego nie widzą ? W jakim celu ta obłudna zabawa w pokłony i wsparcie dla Laszkiewicza, gwardzisty Murillo ? Dlaczego  Gawlik jest bierny ?

Pisaliśmy, że burmistrz zakazał organizowania zgromadzenia  w celu uświadomienia uczestnikom wyścigu zagrożeń jakie płyną z utworzenia kopalni melafiru, również dla samego Biegu. Znając postawę burmistrza spodziewaliśmy się tego. Jego argumentacja jest szczytem zabłąkania w gąszczu własnych obsesji. Stawia tezę, że wybraliśmy ten termin wiedząc, że on nie zgodzi się na zgromadzenie. Panie Laszkiewicz, bynajmniej.

Odwołaliśmy się do Wojewody Dolnośląskiego. Ten uchylił decyzję wskazując na brak uzasadnienia dla rzekomych zagrożeń jakie mogą wynikać z akcji bezpośredniej. Burmistrz nie przytoczył też opinii organizatora Biegu – OSiR w Wałbrzychu. Zatem Laszkiewicz poszedł po rozum do głowy i, jak pisze, zorganizował spotkanie z Gawlikiem i policją mieroszowską. Mieli wyrazić swój sprzeciw. Pisma poniżej. Tymczasem rozmowy z policją wałbrzyską i prawnikami prokuratury jakie przeprowadziliśmy w międzyczasie ugruntowują przekonanie, że Laszkiewicz się pogubił. Jego upór nie ma sensu i jest bezzasadny.

Nie ma jednak czasu. Nie odbędzie się zgromadzenie, ale odbędzie się krótkie widowisko, bowiem…

Jedną z postaci uświadamiania z jaką się spotkacie będzie ulotka:

W Raporcie Murillo Okińczyc krótko stwierdza, że utworzenie kopalni na Klinie nie będzie oddziaływać na środowisko kulturowe obszaru. To nie jest prawda. Bieg Gwarków jak i sama Andrzejówka składają się na działalność kulturową tego regionu. Zniszczenie masywu Klina zniszczy kulturę Przełęczy Trzech Dolin, a w perspektywie także Sokołowska  i całej gminy Mieroszów.

Co możesz zrobić jako miłośnik Gór Suchych i Przełęczy Trzech Dolin ? Kilka propozycji:

– Podpisz wznowioną petycję na www.petycje.pl/5617
– Przekazuj ulotkę

– Napisz list protestacyjny do Burmistrza Mieroszowa, Regionalnej Dyrekcji Ochrony  Środowiska, Wojewody Dolnośląskiego i Powiatowego Inspektora Sanitarnego;

– Zorganizuj lub uczestnicz w akcjach bezpośrednich na rzecz zachowania góry Klin np. pikiety, demonstracje itp;

– Twórz grupy nacisku na organy decyzyjne;

A może masz inne pomysły na skuteczne działanie i zakończenie wreszcie tej sprawy pomyślnie ?

Machina biurokratyczna ruszyła. Strony postępowania przyglądają się działaniom. Niemniej odpowiedź na pytanie postawione w tytule w dużej mierze zależy od uczestników m.in. Biegu Gwarków. Czy jest to przedostatni Bieg Gwarków koło Andrzejówki, przed uzyskaniem przez Agar/Murillo koncesji na wydobycie ?

Piszący te słowa nie jest zwolennikiem imprez masowych, tłumów skupionych w jednym miejscu i żądań jakie ów tłum wysuwa, ale nie jest też przeciwnikiem narciarstwa biegowego. Zwłaszcza wyścigu biegowego w jeden zimowy dzień. To jest lepsze. Wszystko jest lepsze od kamieniołomu.

Pismo burmistrza Mieroszowa …:

… i wojewody dolnośląskiego:

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Społeczeństwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s