Podsumowanie akcji zbierania podpisów na rzecz zachowania góry Klin

Od sierpnia do grudnia 2010 roku odbywało się zbieranie podpisów na rzecz poparcia petycji jaka ukazała się m.in. na www.petycje.pl/5617 i nadal tam widnieje. Podpisy były zbierane elektronicznie oraz ręcznie. Obwieszczenia zostały wywieszone w Andrzejówce ( co spotkało się z niechęcią Błaszczyka), a także w Sokołowsku, Mieroszowie, Boguszowie-Gorcach i Rybnicy Leśnej. Ręczne podpisy zbierano w Andrzejówce,  Sokołowsku, Unisławiu Śląskim, Rybnicy Leśnej, Kamionce, Wałbrzychu, Kowalowej i Gliniku. Dziękujemy w tym miejscu pani Kazimierze Kęsik, Monice Pisowackiej, Marcie Gyurewicz, panu Tadeuszowi Wendyczowi i Tomaszowi Świtoniowi za zbiór podpisów.

W sumie zebrano 2144 podpisy ( nie obejmuje podpisów zbieranych przez Komitet Obrony Glinika ). Na listę elektroniczną wpisywali się głównie turyści z Polski, natomiast ręcznie mieszkańcy gminy i powiatu. Nie zbierano systematycznie podpisów w samym Mieroszowie, Nowym Siodle (zaledwie jeden podpis) i Różanej.

Elektronicznie zebrano 1026 podpisów, ręcznie 1120 (2 podpisy powtórzyły się). Podpisujący się podawali miejsce zamieszkania, albo zameldowania. Zatem na  podstawie kilku wybranych miejscowości policzyliśmy zwolenników petycji:

 1. Wałbrzych – 540 podpisów;
 2. Unisław – 298;
 3. Wrocław – 234;
 4. Sokołowsko – 104;
 5. Świdnica – 68;
 6. Boguszów-Gorce – 61;
 7. Szczawno-Zdrój – 51;
 8. Rybnica Leśna/Kamionka – 45;
 9. Świebodzice – 35;
 10. Głuszyca – 33;
 11. Mieroszów – 25;
 12. Kowalowa – 15;
 13. Grzmiąca – 11;

Podpisało się 27 Czechów, a także odwiedzający Góry Suche obywatele z całej Polski, m.in. z Warszawy, Zielonej Góry, Żar, Lubina, Łodzi, Poznania, Gdyni, Zabrza,  Szczecina, Kalisza, Białegostoku, Bydgoszczy, Torunia, Namysłowa, Oborników Śląskich, Legnicy, itd. Także wielu z najbliższej okolicy: Bielawy, Starych Bogaczowic, Kowar, Srebrnej Góry, Dzierżoniowa, Walimia, Strzegomia, Kłodzka, Czarnego Boru, Dobromierza, itd.

Mimo spontanicznego zbierania podpisów widać, że poparcie jest znaczne, co podważa opinię Okińczyca w raporcie, który argumentuje, że przedsięwzięcie może przynieść pozytywne skutki:

– Dostarczenie na rynek budowy dróg i linii kolejowych wysokojakościowego surowca, a tym samym przyczynianie się do rozwoju zapóźnionej infrastruktury drogowej kraju.
– Wpływ na tempo rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego gminy, a co za tym idzie na inwestowanie w przedsięwzięcia proekologiczne
– Istotne zasilenie budżetu gminy z tytułu uiszczanych podatków
– Ograniczenie bezrobocia.

Powołując się na wyssane z palca, nieudokumentowane i bliżej nieokreślone poparcie społeczne, jak pisze:

Argumenty te są podzielane przez większą część lokalnej społeczności, przedsiębiorców, organizacje gospodarcze i środowiska geologiczne.

Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za poparcie petycji i działań na rzecz ochrony ludzi i przyrody w gminie Mieroszów. Wasze poparcie już zostało przedstawione burmistrzowi Mieroszowa, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Radzie Miejskiej w Mieroszowie. Zostanie także przedstawione Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Wałbrzychu i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.  Dzięki !!!

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Podsumowanie akcji zbierania podpisów na rzecz zachowania góry Klin

 1. Grzesiek pisze:

  Tak trzymać!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s