Zwierzęta uodpornią się, a transport będzie nieistotny – ocena Murillo

Agar/Murillo przedłożyło raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia „Eksploatacja złoża melafiru Rybnica I”, wykonany przez Akszak Consulting Mirosław Okińczyc. Oryginał liczy 182 strony, a streszczenie w języku niespecjalistycznym 33. Dołączono 15 załączników oraz sprawozdanie pomiaru hałasu Profonu z czerwca 2010 wykonane na zlecenie Akszaku. Trwają konsultacje społeczne, dlatego zarówno strony postępowania jak i każdy zainteresowany może przesłać swoje uwagi do raportu. Raport jest czytany także przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wałbrzychu. Mają się ustosunkować do wniosków Okińczyca.

Raport jest dostępny od 29.12  na stronie Urzędu Mieroszowa tutaj

Wnioski wysunął Mirosław Okińczyc, natomiast podpisy złożyli autorzy poszczególnych działów badawczych: Wiesław Fałtynowicz – koordynator części przyrodniczej, porosty; Zygmunt Dajdok – siedliska, rośliny, grzyby; Zygmunt Kącki – siedliska, rośliny, grzyby; Adam Malkiewicz – bezkręgowce; Tomasz Habrat – ochrona przed hałasem; Michał Neumann – ochrona powietrza i Lech Poprawski – geologia, hydrogeologia.

Podpisów nie złożyli: chiropterolog Paweł Kmiecik i entomolog Janusz Masłowski. Cezary Dziuba, który był odpowiedzialny za część ornitologiczną, nie znalazł się w zespole autorskim w wyniku protestu, o czym pisaliśmy tutaj, jednak Okińczyc powołuje się na jego badania.

Okładka raportu z podpisami

Już pierwszy przegląd raportu Murillo wywołuje rozbawienie, choć jest to śmiech przez łzy. Inwestycja postrzegana jest przez Okińczyca wręcz jako proekologiczna i nastawiona na turystykę. Zwierzęta uodpornią się lub w trakcie 30-letniej eksploatacji wyniosą się gdzieś indziej. Znana skłonność Okińczyca do przenoszenia roślinności również w ocenie ma swoje odbicie. Nietoperzom buduje budki. Każdy może sobie zbudować na podstawie dokładnych schematów jakie zamieszcza. Hałas i transport nie mają większego znaczenia, choć się zwiększają.  Proponuje własny wariant „Ia”, lekko okrojony obszar eksploatacji oraz zachowanie obecnego widoku z Andrzejówki. Udostępnia nam nawet wizualizację takiego widoku.

Polecam lekturę. Wkrótce dokładna analiza. Na koniec cytat, jeden z ulubionych, klasyka nowomowy:

Eksploatacja, a zwłaszcza transport samochodowy urobku wpłyną na przyrodę wzdłuż trasy przejazdu samochodów. Wpływ ten jest trudny do precyzyjnego określenia, podobnie jak i jego zasięg. Już obecnie transport z istniejącej kopalni oddziałuje na pas przydrożny (zapylenie, hałas, ruch pojazdów), a przewidywane niewielkie zwiększenie natężenia ruchu nie powinno w istotny sposób poszerzyć zakresu i powierzchni negatywnych oddziaływań.”

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s