Obietnice Andrzeja Laszkiewicza

Na spotkaniu wyborczym Andrzeja Laszkiewicza w Sokołowsku, kandydata na burmistrza, pojawiło się pytanie o kamieniołomy koło Andrzejówki oraz rolę Laszkiewicza w podtrzymywaniu i wspieraniu dążeń Agar/Murillo. Andrzej Laszkiewicz był burmistrzem w Mieroszowie przez ostatnie osiem lat, a zatem miał dość czasu, aby zamknąć raz na zawsze drogę do wybudowania kopalni. Nie zrobił tego. Wręcz przeciwnie, wspierał działania Agaru.

Na pytanie, czy jest za czy przeciw powstaniu kamieniołomu, w kampanii przedwyborczej odpowiada: nie mogę opowiedzieć się ani za ani przeciw. 🙂 Broni się, że musiał jako burmistrz  rozpatrzyć wniosek Murillo z marca 2010, a następnie wydał postanowienie odnośnie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w czerwcu 2010. Według niego, burmistrz ma związane ręce. Na komentarz, że wielokroć w prasie wypowiadał się za powstaniem kopalni, odpowiedział, że jest to nieprawda, że pytający wprowadza w błąd zgromadzonych. Kto mówi nieprawdę ? Przecież nie jest trudno to sprawdzić. Już w 2004 r. nie ukrywał swoich zamierzeń, na przykład:

1. Rok 2004 rok:

–Dzięki kopalni do kasy gminy wpłynie milion złotych z opłat eksploatacyjnych, zaś nowej drogi sami nigdy nie bylibyśmy w stanie wybudować – tłumaczył Andrzej Laszkiewicz burmistrz Mieroszowa.

źródło: Będzie druga kopalnia melafiru, Polska Gazeta Wrocławska, 4.6.2004, patrz: tutaj

2. Rok 2005 :

„N areszcie – oddycha z ulgą Andrzej Laszkiewicz, burmistrz Mieroszowa. Jego zdaniem decyzja ministra, która właśnie wczoraj otrzymał, kończy etap protestów. Będzie można przystąpić do konkretów, czyli sporządzania dokumentacji
i planów działania zakładu górniczego. Bo wprawdzie przeciwnicy mogą się jeszcze odwołać do Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale burmistrz ma nadzieję,
że po tylu przegranych, już tego nie zrobią, a ponadto to nie wstrzymuje prac dokumentacyjnych.

– Więc nareszcie coś dobrego zaczyna się dziać. Ta kopalnia to szansa dla gminy – uważa. Liczy, że po jej uruchomieniu co roku do kasy gminy Mieroszów wypłynie z tytułu opłat eksploatacyjnych milion złotych. Ponadto będą wpływy
z podatku od nieruchomości.”

źródło: Ekonomia górą, Polska Gazeta Wrocławska, 10-20-2005, patrz: tutaj

3. Rok 2006:

– Nie wycofujemy się z projektu. Uważam, że można połączyć eksploatację z prawidłową ochroną środowiska i turystyką – mówi Andrzej Laszkiewicz, obecny burmistrz Mieroszowa.

źródło: Afera z kopalnią melafiru, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 8.11.2006, patrz: tutaj

4. Rok 2009:

„Andrzej Laszkiewicz nie ukrywa, że rozbudowa kamieniołomu, to inwestycja korzystna dla gminy. – Oznacza kilkadziesiąt miejsc pracy i wpływy do budżetu w wysokości nawet miliona zł. Złoże melafiru w Rybnicy Leśnej jako jedyne w kraju zawiera kamień, nadający się do budowy nasypów pod szybką kolej – wyjaśnia.”

źródło:  Nie chcą większej kopalni, 17 września 2009, wałbrzyszek.com patrz: tutaj

Takich wypowiedzi jest więcej. Obok deklaracji pojawiły się w ciągu tych dwóch kadencji konkretne działania zmierzające do wybudowania całej infrastruktury kopalnianej. Widzieliśmy burmistrza jak przekonuje Unisławian do drogi z urobkiem i bocznicy kolejowej pod Stożkiem Wielkim. Bywaliśmy na sesjach Rady Miejskiej. Czytamy postanowienia burmistrza i obserwujemy jego posunięcia. Przysłuchujemy się co niesie wieść gminna. Przyglądamy się temu od ośmiu lat. Uwaga: ten człowiek dotrzymuje słowa. Może warto czasami nie dotrzymywać słowa ?

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Społeczeństwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s