Czesi przyglądają się nowej kopalni na Klinie – raport transgraniczny

Wydarzyła się rzecz niezwykle ciekawa. Sprawa powstania kopalni na górze Klin nabrała charakteru międzynarodowego. W postanowieniu z 12 czerwca 2010 o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, burmistrz Andrzej Laszkiewicz nadmienił: ” wyklucza się transgraniczne oddziaływanie przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko”.  Czesi mają inne zdanie. Granica polsko-czeska przebiega wzdłuż grzbietu Gór Suchych/Javori Hory.

Jak czytamy jednak w najnowszym postanowieniu z dnia 15 listopada 2010:

” W dniu 8.11.2010 Burmistrz Mieroszowa otrzymał pismo Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 27 -10-2010 (…) dotyczące prośby Ministerstwa Środowiska Republik Czeskiej o wszczęcie procedury w sprawie transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji złoża melafiru „Rybnica I” w Rybnicy Leśnej, gmina Mieroszów, powiat wałbrzyski.

Współpraca z Republiką Czeską w zakresie ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym prowadzona jest w oparciu o zapis Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym (Konwencja z Espoo) (…) Polskę i Czechy obowiązują również dyrektywy unijne regulujące procedury ocen oddziaływania na środowisko zarówno dla projektów, planów i programów jak i przedsięwzięć.”

Zatem oprócz oceny oddziaływania na środowisko wymaganą prawem polskim, również Czesi zajęli się tym, co dzieje się przy ich granicy. To nowy wymiar sprawy. Przyjrzymy się motywom czeskich władz.

Postanowienie z 12 czerwca 2010: tutaj

Postanowienie z 15 listopada 2010: tutaj

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Prawo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s