Przed drugim wyborem

Mieszkańcy gminy Mieroszów wybrali. No, przynajmniej 45,8 % z nich. Na 5929 uprawnionych do głosowania, oddano głosów 2721, z tego ważnych 2645. Wybrano jednak tylko radnych do rady miejskiej w Mieroszowie. Gminę czeka druga tura wyborów burmistrza. Odbędą się 5 grudnia w tych samych lokalach wyborczych.

W samym Sokołowsku (okręg nr 4) frekwencja procentowo była podobna. Od innych okręgów różni się tym, że wygrał przewagą kilku głosów Andrzej Lipiński, kandydat na burmistrza. Lipiński otrzymał – 145 głosów, Andrzej Laszkiewicz – 137, natomiast Andrzej Marciniak – 53. W całej gminie bowiem zwyciężył Laszkiewicz – 1265 głosów (47,92 %), za nim Lipiński – 1068 (40,45%) i Marciniak – 307 (11,63 %). O mieszkańcach Sokołowska mówią, że są solą w oku byłego burmistrza: wymagający i dochodzący swoich praw. Andrzej Laszkiewicz jawi się zaś jako człowiek salonowy, wizerunkowy, bez dalekosiężnej wizji. Nieprzekroczenie 50 % poparcia skutkuje ponownym wyborem, tym razem pomiędzy Lipińskim i Laszkiewiczem.

W związku z tym warto przypomnieć i utrwalić, że Andrzej Lipiński na spotkaniu przedwyborczym w kawiarence sokołowskiej zdecydowanie opowiedział się przeciwko budowie nowego kamieniołomu i rozszerzaniu starego. „Albo turystyka, albo kopalnia…” Przypomnimy mu to w razie jego wygranej. Co do nowego planowanego obszaru Natury 2000 „Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie”, nie potrafił się wypowiedzieć. Andrzej Laszkiewicz i Rada Miejska negatywnie zaopiniowali powstanie takiego obszaru w grudniu 2009. Lipiński jest więc gminną niewiadomą, podczas gdy co do Laszkiewicza obecnie nie ma złudzeń.

Zadziwiające jak krótka jest ludzka pamięć. Unisław Śląski, Rybnica Leśna i Kowalowa (okręg nr 5) nagrodzili głosami człowieka, który chciał pod ich domami budować drogę dla przewozu kamienia i bocznicę kolejową pod Stożkiem Wielkim; który nie zmienił w tym względzie zdania, bowiem „zawsze dotrzymuje słowa” – jak brzmi jego hasło wyborcze; który planuje kolejne uciążliwości i dewastację dla całej tamtejszej okolicy. W punkcie wyborczym w Unisławiu Śląskim Laszkiewicz otrzymał 160 głosów, Lipiński – 94, a Marciniak- 49. Tak duże poparcie zastanawia. Czy jest to nagroda dla Laszkiewicza, czy niechęć do Lipińskiego ? A może brak refleksji i wyobraźni ?

Inną ciekawostką z tego okręgu wyborczego pod kątem naszej kampanii, jest przegrana Macieja Barana, który stanowił chyba jedyną sensowną przeciwwagę w Radzie wobec burmistrza ubiegłej kadencji. Doświadczony pięćdziesięciolatek przegrał dwoma głosami z 27-latkiem, Marcinem Komorowskim, który debiutuje na scenie politycznej, obaj z komitetu wyborczego Lipińskiego. Natomiast pierwsze miejsce uzyskała sołtysowa Unisławia, Agnieszka Mądrzak-Wendycz z komitetu wyborczego… Laszkiewicza, lat 29. Uprawnionych było 663, oddano kart 314. Dziwne są drogi polskiej demokracji…

W ogóle, wyborcy postawili na młodość i kobiecość. Do Rady weszło 7 kobiet na 15 członków. Po raz pierwszy w historii samorządowej Mieroszowa stanowią niemal połowę Rady Miejskiej. W Sokołowsku zdecydowanie wygrały tylko młode wykształcone kobiety – Justyna Pichowicz (lat 32) i Katarzyna Ubik (lat 27).

Najwięcej radnych do Rady wprowadził komitet wyborczy Lipińskiego – 6 radnych (40,00 %), następnie 4 radnych Inicjatywa Obywatelska, czyli grupa Laszkiewicza (26,67%), 2 Radnych Teraz Camela (13,33%) oraz po 1 Radnym z komietu Ryszarda Gubernata, Cenimy Wolność oraz Dobry Samorząd Marciniaka (po 6,67% każdy). Zagadką jest obecność komitetu Cameli. Czy to zakładowa grupa nacisku ? Czy mają pojęcie o całości gminy ? Pytanie ostatnie można zadać każdemu członkowi Rady.

Skład Rady Miejskiej Mieroszowa przedstawia się następująco:

 1. Błażejowska Dorota – KWW Andrzej Lipiński, lat 42;
 2. Brzęcki Piotr – KWW Camela, lat 56;
 3. Chmielnicka Maria – KWW Andrzej Lipiński, lat 52;
 4. Gałązka Robert – KWW Andrzej Lipiński, lat 38;
 5. Gubernat Ryszard – KWW Ryszard Gubernat, lat 56;
 6. Komorowski Marcin – KWW Andrzej Lipiński, lat 27
 7. Kozłowska Agnieszka – KWW Andrzej Lipiński, lat 36;
 8. Mądrzak-Wendycz Agnieszka – KWW Inicjatywa Obywatelska, lat 29;
 9. Mizera Henryk – KWW Inicjatywa Obywatelska, lat 56;
 10. Nagórna Dorota – KWW Inicjatywa Obywatelska, lat 46;
 11. Pichowicz Justyna – KWW Dobry Samorząd, lat 32;
 12. Sierakowski Ryszard – KWW Camela, lat 47;
 13. Sowa Michał – KWW Cenimy Wolność, lat 32;
 14. Ubik Katarzyna – KWW Inicjatywa Obywatelska, lat 27;
 15. Wujda Mieczysław – KWW Andrzej Lipiński, lat 43.

Cóż, od ich znajomości spraw gminnych, zdecydowania i współpracy będzie zależało wiele, w tym stan przyrody. A przede wszystkim rada dla radnych: czytajcie dokładnie co wam burmistrz podsuwa, a nawet więcej, z innych źródeł !

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Społeczeństwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s