Dlaczego nie może powstać kamieniołom na górze Klin ?

1. Albowiem tam jest pięknie…

2. Działalność kamieniołomu obniży jakość życia mieszkańców Rybnicy Leśnej i dzielnicy Glinik, a także okolic. Obecny kamieniołom już przysparza trudności tym mieszkańcom. Hałas i zapylenie są tam codziennością. Pędzące ciężarówki z kamieniem obsypują pyłem okolicę, stanowią zagrożenie drogowe i niszczą strukturę budynków (np. pękają ściany). Kilkakrotnie większy nowy kamieniołom zdecydowanie pogłębi te zjawiska.

3. Brak drogi z urobkiem kamienia był i nadal jest przeszkodą dla powstania kamieniołomu. Władze i Murillo dokładają starań, aby postawić mieszkańców przed faktem dokonanym. Jeśli powstanie kamieniołom, nic nie stanie na przeszkodzie, aby ruch ciężarówek odbywał się w kierunku Mieroszowa. Tam jest możliwy przeładunek. Życie w cieniu kamieniołomów…

4. Ze względu na bogactwo przyrodnicze. Góra Klin leży na obszarze chronionym Natura 2000 i sąsiaduje z Parkiem Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich. Jest to jedno z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. To dom dla tysięcy gatunków istot pozaludzkich. O składzie gatunkowym i relacjach ekologicznych jeszcze napiszemy dokładniej.

5. Kamieniołom zabierze aktualne i możliwe miejsca pracy zwłaszcza w sektorze turystycznym nie dając w zamian żadnej alternatywy zatrudnienia. Kilka nowych stanowisk pracy w kamieniołomach nie zaspokoi potrzeb bytowych. Praca w kamieniołomie jest wyspecjalizowana, zmechanizowana, fachowcy i transport najczęściej pochodzą spoza regionu. Dla paru pracowników poświęca się byt mieszkańców. Alternatywą jest aktywizacja w kierunku małej przedsiębiorczości np. turystycznej – pensjonaty, restauracje, sklepy, agroturystyka, piekarnie, rolnictwo ekologiczne, warsztaty rzemieślnicze itp. Małe, ale własne. Cóż za perspektywa pracować i żyć w hałasie, kurzu i harować w kamieniołomie ?

6. Stanowi zagrożenie dla odradzającego się Sokołowska jako miejsca turystycznego i uzdrowiska; szczególnie dla Andrzejówki jak i Rybnicy Leśnej oraz Unisławia Śląskiego jako miejsc powiązanych ze sobą i mogących rozwijać się w kierunku edukacji, sztuki, lecznictwa i wypoczynku oraz małej przedsiębiorczości. Miejscowości gminy Mieroszów uzupełniają się, stanowią sieć społeczno-gospodarczą o wielkich walorach historycznych. Wiele osób już w tej chwili rezygnuje z wędrówek w okolice Andrzejówki z powodu istniejącego kamieniołomu.

7. Jest to miejsce ważne dla osób uprawiających sporty jak paralotniarstwo, narciarstwo biegowe itp. Paralotniarze mają tam szczególne, unikalne warunki do latania, które ze świecą można szukać gdzieś indziej. Gmina Mieroszów szczyci się nimi przy wielu okazjach. Czy odbędzie się Bieg Gwarków pod ostrzałem z kamieniołomu ?

8. Już istniejący kamieniołom zmienia klimat okolicy. Mieszkańcy doświadczają wzmożonych wiatrów. Nowa dziura w górach zmieni jeszcze poważniej mikroklimat. Sokołowsko ubiega się o status uzdrowiska – został przeprowadzony operat klimatyczny, trwa badanie wód mineralnych. Czy nie powinien być powtórzony pod kątem wpływu kamieniołomów na warunki klimatyczne ?

9.Kamieniołom niekorzystnie zmieni stosunki wodne, raport wpływu oddziaływania na środowisko nie traktuje poważnie badań stosunków wodnych.

10.Jest powszechnie znane wydobycie uranu w Sudetach Środkowych przez Rosjan, m.in. w Grzmiącej. Nie bierze się pod uwagę możliwego zanieczyszczenia radioaktywnego m.in. wód po usunięciu warstw wierzchnich góry. Ta sprawa nie jest poważnie zbadana.

11.Obniży się wartość budynków i ziemi w okolicy.

12.Cała sprawa kupna działek i dążeń do powstania kamieniołomu ma charakter przestępczy. Przekupstwo, manipulacje, łamanie/omijanie prawa i działanie na niekorzyść społeczności lokalnej ma miejsce od prawie 10 lat. Biorą w tym udział władze samorządowe, przedsiębiorcy Murillo/Agar, urzędnicy różnego szczebla, twórcy raportów i niektórzy mieszkańcy. Chociaż udowodniono sądownie łapówkarstwo, burmistrz Laszkiewicz i jego zwolennicy samorządowi nie podjęli żadnych działań, aby ta sprawa kompromitująca gminę została raz na zawsze zakończona: uniemożliwienie Murillo i innym potencjalnym inwestorom niszczenie góry Klin oraz zmiana statusu zagospodarowania przestrzennego Klina i Hali pod Klinem na status sprzed 2004 roku.

13. Albowiem tam jest pięknie…

….dlatego kamieniołom nie może powstać.

Reklamy

Informacje o gorysuche

miłośnik gór suchych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogółem, Społeczeństwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s